ВИДЕО/ФОТО: Пукна главниот цевковод во Охрид, поплавени повеќе станови


Пукнала цевка и се поплавиле повеќе станови од приземјето во зградите на улицата, а заробени се неколку автомобили бидејќи нивото на водата на улицата беше повисоко и од тротоарите.

ohridДописникот на МИА од Охрид јавува дека од силнита на излеаната вода на местото на дефектот е направен длабок кратер на улицата АСНОМ која во тој дел е поплавен од кал.
Екипи на Градскиот Водовод на терен се обидуваат да го санираат дефектот, а поради опасност од пожари исклучено е напојувањето со електрична енергија во населбата.
Жителите на поплавените објекти стравуваат дека водата може да ги поткопа темелите на нивните домови.

Како што може да се види од видеото на порталот Охрид 1, како да се прелила река или да истекло езерото низ улицата АСНОМ во Охрид.

Foto/Video – Ohrid1


Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1