Првпат во историјата Русија го затвора Црвениот плоштад на Нова година


Градските власти од безбедносни причини го затвораат Црвениот плоштад во Москва за пречекот на новата година.nova moskva

Како што соопштија денеска, на 31 декември, на ниту еден турист ниту жител нема да биде дозволено да се приближи до традиционалното туристичко собиралиште, а камо ли таму да ја дочека Новата година, со традиционалното отчукување на часовникот на Кремљ.

Како официјална причина за затворањето на Плоштадот се наведува снимањето на концертот во живо за државниот телевизиски Канал 1, на кој ќе присуствува само државниот врв и одбрани гости, одлука што во јавноста се смета за преседан.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1