ПУТИН ДАЛ НАРЕДБА: Русија им дава држава на Курдите и заштита од Турците


Рускиот претседател Владимир Путин и одобри на руската армија и на разизнавалките служби да го заштитат курдскиот народ од Турција, која се заканува дека ќе спроведе “етничко чистење” против сите Курди

Путин ја издал наредбата со цел да ги заштити сите Курди, а тоа му овозможува член 87 од рускиот Устав, според кој Путин е врховен командант на вооружените сили на Руската Федерација.673784_putin-sirija02-foto-reuters-ap_f

Претседателот Путин наредбата ја објаснува со фактот дека Турција сега се смета за “непријателска и воинственае закана” Со оглед на доказите дека турската влада ги финасира терористите на ИД, испраќа цистерни и камиони полни со нафта преку турско-ирачката граница.

Бидејќи рускиот енергетски гигант Газпром нефт планира да почне со дупчење нафта во Ирак следната година, Путин смета дека кражбата на Ирак, исто е како крадење од Русија.

Путин, исто така, го загрижува фактот дека Турција се обидува да ги прикрие своите злосторства, вклучувајќи ги и геноцидните напади врз Курдите во нивната земја, поради што повеќе од 200.000 членови на оваа групата ги напуштиле своите домови.

Обама индиректно ја поддржува Турција бидејќи никогаш не му текна да како членка на НАТО да ги спречи убиствата и уништување.

Претседателот Путин се доближи до Курдите, по средбата со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров со лидерот на прокурдската партија во Турција, Селатинn Демиртас, кој го открил многу турски “мрачни” тајни и кој подоцна премиерот на Турција, Ахмет Давутоглу го етикетира како предавник.

Меѓу најинтересните информации кои ги откриени Демиртас на Кремљ е доказ за соучесништво меѓу режимот на Обама и на Турција во соборувањето на руски авиони на Сирија на 24 ноември. Портпаролот на руското Министерство за одбрана рече дека со тоа се потврдува дека САД е на страната на Турција и испратила информации добиени од Русија во врска со локацијата и мисијата на рускиот авион.

Претседателот Путин пред издавање на наредбата ги предупредил членките на Заливскиот советот за соработка (Бахреин, Кувајт, Оман, Катар, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати) дека ако тие ја поддржа Турција или исламска држава, може да очекуваат итна одмазда на Русија.

Портпаролот на Сојузотот, катарскиот министер за надворешни работи Калед бин Мохамед ал Атијах, веднаш одговори дека саудискиот коалиција прави сé што е во нејзина моќ да се бори против екстремистичката идеологија и тоа не функционира во рамките на американската коалиција.

Во секој случај, ако Москва да ги поддржи Курдите во борбата против Турција, особено ако им се обезбеди оружје, кое го бараат, турската политика ќе биде во хаос.

Како што кажува руската поговорка: “Доколку мечката те покани на танц, не одлучувате вие кога танцот е готов туку мечката”.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1