RIP Енди Вилијамс – пејачот на Can’t Take My Eyes Off of you и Love Story (Видео)


Енди Вилијамс, изведувачот на светски познатите „Can’t Take My Eyes Off of you”, „Moon River” темата за Love Story , и Speak Softly Love од ,,Кум,, почина денеска, на 84 години во својот дом во Бренсон, Мисури.

Енди боледуваше од рак. Во својата кариера сними 18 златни и три платинум албуми

Кариерата ја започнал во заедничкиот бенд со неговите 3 браќа, кога имал само 8 години. Соло кариера започнал откако бендот се распаднал.  Неговиот прв број 1 хит, „Butterfly” го испеал во 1957 година.

Високо на светските листи се и неговите песни „Born Free,” „Days of Wine and Roses,” „The Shadow of Your Smile,” „Can’t Get Used to Losing You,” „Solitaire,” „Music to Watch Girls By,” „Can’t Take My Eyes Off of You” и темата од 1970 филмскиот хит „Love Story”.

Вилијамс ја има препеано и насловната тема од филмот Кум на англиски јазик со наслов ,, Speak Softly Love ,,

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1