Родното место на Баба Ванѓа нова туристичка атракција во Македонија


baba1

Општина Ново Село – Струмичко, каде Баба Ванѓа го поминала своето детство, одлучи да направи спомен парк во чест на оваа жена која со својата јасновидност станува светски познат феномен.

Спомен паркот се прави во близина на чешмата каде според легендата се верува дека од таму поради силното невреме таа завршила во соседниот град на Р. Бугарија во градот Петрич.

Според легендата уште се верува дека ако се измиете од нејзината вода ќе прогледате, Баба Ванѓа или по своето име Вангелија Пандева ( подоцна Гуштерова ), го направила тоа на 12 годишна возраст бидејќи не гледала и по измивањето од водата таа почнала да гледа но на чуден начин, таа станала видовита.

baba vanga cesma

Ново Село – Струмичко ја оживува легендата за оваа јасновитка и со помош на оваа легенда ќе се обиде да привлече туристи не само од нашата земја туку и од соседна Бугарија.

Извор – тхинк.мк 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1