Русите му го нашле кодот и го симнале американскиот дрон кој летал над Крим


Американско беспилотно летало за набљудување било пресретнато денес над полуостровот Крим во Украина, соопштиле и руската војск, пренесува РТ

International Mine Countermeasures Exercise 2013 off coast Bahrain„Беспилотното летало се наоѓало на висина на околу 4.000 метри и не можело да се види од земјата“,  тие успеале да го лоцираат да му го пронајдат кодот и дронот, речиси неоштетен, паднал во рацете на одбранбените сили на Крим“.

Беспилотното летало, од кое постирале и фотографија, ѝ припаѓала на 66-тата американска извидничка бригада, стационирана во Баварија.

Пентагон ја демантирал веста дека бил урнат нивен дрон, но руската државна компанија за оружје тврди дека има цврсти докази.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1