САД ја доби првата сенаторка – лезбејка


Претставничката на демократите во сојузната држава Висконсин педесетгодишната Тами Болдвин, е првата американска сенаторка која јавно се произнесе дека е лезбејка, откако го победи нејзиниот противкандидат, дотогашниот гувернер републиканецот Томи Томпсон.


„Не се кандидирав за да влезам во историјата. Се кандидирав за да променам нешто, да донесам промена во животите на семејствата кои се борат да најдат работа и да ги платат сметките“, изјавила Болдвин во победничкиот говор.
Победата на Болдвин претставува уште еден удар за републиканците, бидејќи демократите ги преземаа и републиканските претставнички места и во државите Масачусетс и Индијана.

Share Button
Љубиша Владимиров

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1