Сакал да прошверцува лифт од Грција


Македонски државјанин кој имал фирма за одржување лифтови, пред два дена во соседна Грција купил расклопен лифт и, за да избегне плаќање на царински и даночни давачки, решил илегално да го внесе во земјава. Вредноста на лифтот е проценета на околу еден милион денари.lift

Расклопениот лифт го натоварил во камион кој го возел грчки камионџија. Возачот успеал незабележано да им мине на грчките цариници, но кога дошол на царинската контрола на „Богородица“ идејата му пропаднала.

При проверката на приложените документи, била утврдена разлика од над четири тони меѓу измерената маса на  возилото со товарот и масата наведена во документите, бил извршен детален преглед на возилото, при што биле пронајдени 11 палети со делови од комплетен лифт.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1