Самарас: Скопје да одбере едно име за сите употреби, а ние ќе помогнеме на патот кон ЕУ


samarasАко сака да влезе во Европа, ние ќе му помогнеме на Скопје, но тие да се откажат од иредентизам и да се согласат на едно име за сите употреби, кое нема да задира во грчкиот карактер на грчка Македонија, изјави грчкиот премиер Андонис Самарас во говорот на деветтиот конгрес на Нова демократија.

Според него, проблемите што постојат во соседните земји „не треба да се кријат под тепих“ туку да се решат и земјите да се обединат.

– Сакаме да живееме мирно со нашите соседи… За да ја имаме улогата на стабилизатор во регионот, зад нас сакаме да имаме стабилно и демократско соседство, рече Самарас и додаде дека во таков регион нема место за иредентизам.

Maxim

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1