Сава надошла – исклучена нуклеарката Кршко


Нуклеарна централа која се наоѓа на 90 километри од Љубљана е превентивно исклучена поради покачување на нивото на водите во реката Сава.

 

Работата на нуклеарната централа е рачно запрена. Надојдената вода од дождовите и снеговите ја намалува ефикасноста на разладниот систем, се наведува во соопштението од нуклеарната централа Кршко.

Се очекува производството на електрична енергија да биде обновено во следните денови.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1