Сава се излива од коритото – регионот пред нови поплави


Реката Сава значително го зголеми водостојот и веќе е надвор од своето корито јавуваат хрватските медиуми кои ги пренесуваат фотографиите од загреб каде коловозите се под вода, а во одредени делови на градот и затворени за сообраќај.

Уште потешка е ситуацијата во Карловац.

Во БиХ обилните врнежи исто така ги зголемија водостоите на реките, а дополнително на одредени места се јавуваат и свлечишта и процепи во земјата.

sava poplava zagreb

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1