Се бараат сезонски работници – плата 150 евра дневно  


Ако сте подготвени за работа на свеж воздух во Германија – ова е работа за вас!Tomatoes are sorted during the first harvesting of the year at a greenhouse in the refugee settlement of Tserovani

Како што пишува хрватскиот весник Слободна Далмација на берба на шпаргли во Германија може одлично да се заработи. Дневница е 150 евра, се работи 8 до 10 часа дневно, имате пауза за ручек, а слободен ден ви е недела.

Сезонската работа не берачите на шпаргли почнува овие денови и трае до јуни. Единствениот тежок дел во оваа работа е погрбавената положба на телото при бербата, како и променливите временски услови во природата.

Но, секако вреди да се истрпи за 150 евра дневно!

Повеќе на Слободна Далмација

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1