Се гради Македонска Православна Црква во Грција (фото)


Во месноста Меглен во близина на Воден се гради Македонска Православна Црква “Злата Мегленска Црква ” .

wpid-DSC00156“Црквата се гради со донации од Македонците ширум светот”, вели за MKDnews.com Мето Колоски Претседателот на Обединета македонска дијаспора.

Овие фотографии ги направила регионалната преставнична на
Обединета македонска дијаспора за Грција ,Евгенија Нацилиду.

Македонската Православна Црква “Злата Мегленска Црква ” е првата новоизградена Македонска Православна Црква во Грција.

Повеќе фото на овој ЛИНК 

wpid-DSC00156

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1