Се излеа Пчиња, поплавени земјоделски површини


Поради обилните врнежи од дожд во последниве 24 часа во соседна Србија, зголемен е водостојот на реката Пчиња кој попладнево се излеа и поплави земјоделско обработливи површини на потегот од селото Пелинце кон Драгоманце.

Од Регионалниот центар за управување со кризи информираат дека е поплавен и просторот околу Меморијалниот центар АСНОМ, пренесува МИА.

Pcinja_thumb_medium380_0

Екипи на повеќе надлежни институции, меѓу кои на Дирекцијата за заштита и спасување, РЦУК и претставници на општините Куманово и Старо Нагоричане се на терен и се обидуваат да ги санираат последиците од излевањето на Пчиња.

Од РЦУК информираат дека ангажирана е машина од Дирекциајта за заштита и спасување со која се расчистуваат критичните точки во близина на мостот кај село Коинце и на мостот во Пелинце над Меморијалниот центар АСНОМ.

Оттаму предупредуваат дека можно е да се излее и реката Пчиња во делот на општина Куманово на потегот на селата Клечовце, Јачинце, Довезенце и Шупли Камен.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1