Се самоуби словачкиот хокеар Мирослав Хлинка


Словачкиот хокеар, Мирослав Хлинка, светски првак од 2002 година извршил самоубиство, јави дописникот на МИА од Прага.

Како што пренесоа чешките медиуми, Хлинка животот си го одзел со бесење, а полицијата го потврди случајот без да го соопшти идентитетот на човекот.iug

Четириесет и двегодишниот Хлинка, кој ја има претставувано и Чешка и Словачка, учествувал на четири светски првенства, а во 2002 година во словачкиот дрес го освои светскиот шампионат.

Хлинка, во изминатиот период беше асистент на тренерот на хокеарскиот клуб на словачка Банска Бистрица.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1