Сеизмолози се загрижени – Се очекува еден од најмоќните земјотреси во соседството


Грчки сеизмолози се загрижени за активирање пукнатини северно од Лезбос. Тие стравуваат дека тоа може да доведе до земјотрес од 6.6 степени.
zemjotres-2
Професорот по сеизмологија при Аристотеловиoт универзитет на Солун, Константинос Папазахос изрази своето мислење по трите земјотреси над 5 степени според Рихтеровата скала околу островот Лезбос.

Според него, пукнатини во регионот е генерирана од 6.6 степени по Рихтер – земјотрес, кој предизвика тешки оштетувања во северниот дел на островот во 1865 година.

Тој истакнува дека фактот дека има многу мали земјотреси значи дека ќе го следат еден многу посилен.

“Многу мали акумулирани земјотреси обично генерира поголем потрес”, рече Папазахос.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1