Шешељ и одговори на Колинда: Ќе те ѕвекнам стотина пати па ќе издишам!


Откако новата претседателка на Хрватска, Колинда Грабар Китаровиќ, побара Воислав Шешељ да се врати во затвор, лидерот на радикалите во Србија одговори на помалку вулгарен начин, пишуваат српските медиуми.

„Драга моја Колинда, јас нема да умрам дури тебе сексуално целосно не те задоволам. Ќе те ѕвекнам стотина пати, а потоа опуштено може да издишам“, напиша Шешељ на Твитер.Seselj

Оваа порака од Шешељ преку Твитер доаѓа откако Грабар Китаровиќ, со писмо до Бан Ки-Мун побара од Обединетите нации да го вратат во затвор Шешељ, со неговата смрт да не ја избегне правдата“.

Според Грабар Китаровиќ, се уште не се сосема јасни причините поради кои во ноември минатата година Шешељ беше пуштен на слобода иако Хашкиот трибунал наведе дека тоа е поради нарушувањето на неговото здравје.

Грабар Китаровиќ смета во такви случаи се набројуваат вообичаени услови кои во случајот на Шешељ не беа наметнати.

Шешељ беше обвинет за воени злосторства во Хрватска и Босна 2003 година, судењето заврши во 2010 година но денес не е донесена пресуда. На 12 ноември судскиот совет на Хашкиот трибунал го ослободи привремено од затворската единици во Шевенигнен поради нарушено здравје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1