Шиповиќ пуштен во домашен притвор


Претседателот на Советот на општина Центар, Мирослав Шиповиќ, кој беше обвинет за криминал во “Машинопромет”, и во октомври минатата година беше екстрадиран од Виена во Македонија, со одлука на претседателот на судскиот совет кој го води предметот “Претседавач” е пуштен во домашен притвор.

sipovikjВо домашен притвор биле пуштени и обвинетите В.Д., С.Г., С.Т. и Н.Ш.

Наводно, мерката притвор била заменета со куќен притвор, со оглед на тоа што обвинетите досега не се осудувани, не се води друга постапка против нив, а воедно покажале и примерно однесување во текот на досегашната постапка. Следното рочиште е закажано за 27 мај.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1