Силен земјотрес во Канада – цунами тревога на Хаваи


Земјотрес со јачина од 7,7 степени ги потресе Шарлот Островите во саботата ноќта, по што следел и силен афтершок неколку минути подоцна со јачина од 5,8 степени

земјотресот се почувствувал во делови на Британска Колумбија. Се уште нема извештаи за штета или човечки жртви.

Цунами предупредувања се издадени за Хаваи по 7,7 степени земјотресот што го потресе западниот брег на Канада. првиот цунами бран може да ги погоди островите околу 22:30 по локално време (13:30 EDT недела).

Бранови помеѓу 3 и 7 метри се очекува да удрат на островите, “Во суштина ова цунами оди право на нас”, рече Џерард Фрајер, од центарот за предупредување.

Цунамито може да трае со часови зошто не е само еден бран, тоа е серија од бранови”,”Ние препорачуваме крајбрежна евакуација,, изјави Fryer

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1