Скандал во Дизниленд- богати родители поткупуваат лица со хендикеп за да не чекаат ред


Неверојатен скандал го потресе американскиот Дизниленд, кога се откри дека некои родители им плаќаат на лицата со хендикеп за да ги пуштат преку ред за возење.

diznilendПокрај хендикепираните лица, родителите им плаќаат и на дебелите личности, кои мораат да се движат со моторизирани инвалидски колички поради нивната тежина, па и тие се сметаат за „привилегирани” за купување билети преку ред.

Неверојатно е што што Дизни оваа турнеја ја нарекува „ВИП тура” и наплатува по 300 до 400 долари на час, додека родителите, ако не сакаат да ги користат официјалните Дизни „водичи” може да ангажираат некој од посетителите и за оваа услуга да патат 130 долари од час.

Медиумите објавија дека ова не е прв случај болните луѓе да користат лесен начин да дојдат на ред и дека истата политика владее на аеродромите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1