СКОКААТ ЦЕНИТЕ НА НАФТАТА: Се ближи крајот на евтино гориво?!


Цените на нафтата продолжуваат стрмно да растат, бележејќи раст во изминативе два дена од преку 11 отсто, после најавата на „Бритиш Петролеум“ дека ќе ги намали капиталните инвестиции во 2015 година, пренесе Фактор.мк.

benzin33

На лондонскиот пазар цената на барелот скокнала 1,90 долари во однос на претходното затварање, на 56,65 долари. На американскиот пазар, барелот се тргувал по 1,51 долар повисока цена од 51,08 долари.

„Бритиш Петролеум“ најави дека порaди остриот пад на цената на нафтата во 2015 ќе ги намали капиталните инвестиции за 13 отсто, на 20 милјарди долари. Минатата недела „Шеврон“ веќе реагирал на падот на цената, намалувајќи ги своите капитални трошоци за 13 проценти, на 35 милијарди долари.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1