Скопјанка 20 години си ги бара родителите – ова е нејзината приказна


Повеќе од 20 години го бара потеклото, но без успех. Ина од Скопје на 2 годишна возраст била посвоена од Домот за доенчиња во Битола. Израснала во ново семејство во внатрешноста на Македонија. Уште во градинка од другарчињата дознала дека има други биолошки родители. Таа ја раскажа својата приказна за Сител.

-Дознав на 5 години дека сум посвоена од другарчињата во градинка. Прво што направуив ја прашав мајка ми дали е тоа вистина. Таа прво ми рече дека не е вистина, но од други роднини дознав дејка е тоа така, рече Ина пред камерата на Сител.

Од тогаш постојано и било во мислите кои и се родените мајка и татко, барала во домовите за деца, но добила одговор дека тоа е службена тајна по член 123 од законот.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1