Следи големо поскапување на горивата!


После двегодишниот конфликт помеѓу Русија и Саудиска Арабија, двете земји постигнаа договор за замрзнување на производството на нафта на нивото на производството во јануари оваа година, пренесуваат руските и саудиските медиуми.

Поради тоа, на светскиот пазар повеќе нема да има поголема понуда од побарувачка, а тоа ќе резултира со зголемување на цената на нафтата. Со договорот на Москва и Ријад завршува ерата на рекордно ниските цени на нафта: Во последните две години цените паднаа од 115 на под 30 долари по барел.benzin benziska mk3

Откако започнаа да кружат гласините дека можно е да дојде до „историскиот договор“ помеѓу двете земји, цената на нафтата на светскиот пазар скокна за 44 долари по барел. Експертите предвидуваат дека до крајот на цената ќе скокне до 70 долари за барел.

За македонските возачи, тоа ќе значи дека литар бензин од цената меѓу 60 и 65 денари по литар ќе скокне на цена меѓу 75 и 85 денари по литар.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1