Со новата технологија за автомобили, семафорите ќе ви светат само зелено (Видео)


partizanska-semafor

Audi веќе врши детални испитувања во Верона, Берлин и Лас Вегас, а системот во основа ги користи локалните информации кои ги добива преку Wi-Fi. Потоа, со помош на GPS навигација, се обезбедуваат информации за тоа кога возачот да забрза или успори со цел секогаш да поминува на зелено светло.

Ако сепак се соочите со црвено, Audi Connect може да пресмета за колку време ќе се вклучи зеленото светло и привремено ќе го исклучи моторот.

Како тоа функционира, најдобро може да се види во видео клипот подолу.

koli.com.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1