Собранието гласаше – не е изгласана недоверба на Владата (Видео)


По излагањето на Премиерот Никола Груевски во кое потсети за се што е направено од страна на Владата на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ, пратениците гласаа.

Од вкупно присутни 120 пратеници гласале 110

За гласаа 42 пратеници

Против 68

Со тоа е констатирано дека собранието не ја изгласа недовербата на Владата.

Груевски во своето излагање потенцираше дека е против именувањето на училишта на начин на кои тоа се направи во Чаир и покрај фактот што во некои училишта мнозинството се ученици од албанска националност. Груевски е ,,за,, закон за бранители – но не за закон за борците на ОНА. Груевски потенцираше дека сето ова што сега го прави СДСМ, сите обвинувања, воопшто не соодвествуваат со реалноста. Јас говорам со факти, потенцираше Груевски

Повеќе за денешната жестока дебата на следниве линкови

Политичка СИДА во Собранието

На сред интерпелација собранието во мрак

 

Видео од гласањето во собранието – прес24

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1