Создале злато од вода


Мала компанија во близина на Париз успеа да создаде технологија која што може водата да ја претвори во злато. И не само златото, туку и други благородни метали, како платината, паладиумот и родиум исто така можат да се екстрахираат со користење на истите методи.


Magpie Polymers, компанија која се наоѓа 80 километри југоситочно од Париз, разви технологија од процедура смислена од страа на швајцарецот Екол Политехник во 2007 година.

Процесот користи мали пелети од пластична смола преку кои отпадната вода се испумпува. Златото, платината и другите благородни метали се заддржуваат на пелетите и на тој начин се одделуваат од отпадната вода.

Еден литар од оваа патентирана смола може да собере од пет до десет кубика отпадна вода и враќање од 50 до 100 грама благороден метал

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1