Спектакл на небото: После 11 години пет планети ќе бидат видливи со голо око


За прв пат, после 11 години, Меркур, Венера, Марс, Јупитер и Сатурн вечерва ќе се порамнат на небото. Последен пат овој спектакл на небото се појави во јануари 2005-та година.planeta

Од 20 јануари до 20 февруари, ќе бидат видливи со голо око, особно во периодот пред зори. Планетите ќе формираат дијагонална линија на југоистокот од Месецот до хоризонтот и нема потреба од телескоп.

Прво ќе се појави Јупитер, а по него и Марс, Сатурн, Венера и Меркур. Астрономите велат дека ќе биде голем предизвик да се примети Меркур , бидејќи оваа планета ќе биде најблиску до хоризонтот.

На истиот дел од небото ќе бидат вигливи ѕвездите Антарес и Сипика, а со помош на двоглед ќе може да се види и поголемиот сателит на Јупитер. Инаку, овие пет планети се единствените кои од земјата,  Уран и Нептун  може да се видат со голо око, додека Нептун е видлив само со помош на телескоп.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1