Србија евакуира население поради надојдениот Дунав


poplavaВо Србија на големо се подготвува населението да се справи со надојдената река Дунав.

Во моментот врвот на највисоката точка на водостојот на Дунова е во Будимпешта. Водостојот на реката постојано расте и најкритична е состојбата во општината Беочин каде веќе се евакуира дел од населението.

И соседните земји се соочиени со поплави од Дунав кои во централна Европа веќе однесоа 14 животи. Стотици волонтери и војници помагаат да се одбранат земјите од надојдениот Дунав,

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1