Србија и Хрватска во војна – сајбер војна


Група српски хакери ноќеска ги срушиле страниците на жупанискиот ХДЗ, спортскиот сојуз во Пожега, неколку туристички агенции во овој град и други интернет страници.

Нападнати се речиси 15 интернет страници во Хрватска. Се претпоставува дека се работи за српски хакери бидејќи на страниците е оставено српското знаме и порака дека на српските жртви се врши отворен или прикриен притисок.

Во пораката пишува:

“HACKED BY m1l05. На српските жртви се вршат отворени или прикриени притисоци како би во име на заедничкото живеење заборавиле, престанале да зборуваат за злоделата над нив.,,

Оваа година Хрватски хакери пак срушија неколку српски страници, на што беше возвратено од страна на србите. Сајбер војната меѓу хакерите на овие две земји е се почеста.

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1