Tag Archives: hakeri

Надмудрете ги хакерите – направете лозинка од 20 знаци и чувајте ја во програм кои ги чува сите пасворди

За хакерот да се ,,докопа,, до вашите лозинки потребен му е алгоритам за дешифрирање кои работи да речеме 1000 споредувања во минута, на хакерот ќе му требаат 2 до 3 часа да разбие едноставна лозинка од 5 букви пример “fpqzy”. Што поголем број на букви и знаци во лозинката толку повеќе време ќе му треба […]

______________________________________________________________________________________________________

Хакери ги закрпиле српските мобилни компании – со години меѓународни повици прикажувале како домашни

11 луѓе нашле начин акко да ги ,,закрпат,, мобилните оператори во Србија. Со посебни уреди кој ги инсталирале си вртеле во странство со сим картичка од Србија – а направата лажно преставувала дека се работи за домашен повик и така го тарифирала.

______________________________________________________________________________________________________

Српски хакери го блокирале НАТО

„Мала пажња“ им дале хакери од Србија на компјутерските системи на Алијансата во Брисел, како одмазда за бомбардирањето на Србија од 1999 година. Командниот штаб бил блокиран седум дена.

______________________________________________________________________________________________________

Србија и Хрватска во војна – сајбер војна

Група српски хакери ноќеска ги срушиле страниците на жупанискиот ХДЗ, спортскиот сојуз во Пожега, неколку туристички агенции во овој град и други интернет страници.

______________________________________________________________________________________________________

Операција ослободи го Асанж – Анонимуси го срушија сајтот на Интерпол

  Активисти на групата Анонимуси тврдат дека го срушиле веб сајтот на Интерпол и на Британската полиција како дел од кампањата за ослободување на основачот на Викиликс Џулијан Асанж.

______________________________________________________________________________________________________

Клип од Азис осамна на сајтот на московски суд – хакери во знак на поддршка за Пуси риот

Хакери ја пробиле официјалната веб страница на Московскиот суд кој ги осуди трите членки на групата Пуси Риот на две години затворска казна.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери напаѓаат, „заклучете“ ги комјутерите!

Како што крадците влегуваат во нашите домови, така хакерите во компјутерите. Начинот на оперирање на класичните криминалци го знаеме, но што е со модерните натрапници, како тие влегуваат во нашите компјутери, и како да ги спречиме.

______________________________________________________________________________________________________

“Гугл“ ќе му плати 60.000 евра на оној кој ќе успее да го хакне “Хром”

На 2 октомври во Куала Лумпур, хакери од целиот свет ќе се соберат за да учествуваат во натпреварот “Pwnium 2”, кој го организира американскиот веб гигант “Гугл”, објавија француски медиуми.

______________________________________________________________________________________________________

Косовски хакери влегле во сајтот на бендот „Белградски синдикат“

Наместо музика, на сајтот на група „Белградски синдикат“ се слуша пеење на хоџи, а членовите на бендот, велат дека нивната интернет страница е „хакирана“ веќе трет пат во последните десет дена.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1