СРБИЈА ЌЕ НИ ДЕПОРТИРА ЏИХАДИСТ: Терористот има македонски пасош


Двајцата мажи кои во средата доцна навечер се уапсени во Нови Пазар ќе бидат протерани од Србија, дознава информер од полициски извори

Момчињата, кои имале странски документи биле сослушувани од најискусните инспектори во Нови Пазар. Некои медиуми објавија дека младите мажи се уапсени под сомнение за поврзаност со тероризам.apsenje lisici policija

– Ние ги пронајдовме во една група на млади луѓе во една од централните градски улици, во предниот дел на зградата каде се собираат луѓето кои пропагираат оригинален ислам. Кога групата беше легитимирана кај двајцата имаше пасоши на Македонија и Шведска.

Откако беа уапсени, беше откриено дека немаат пријавено место на престој и со тоа го кршат законот – изјави изворот.
На сослушувањето, млади луѓе тврдат дека немаат никаква врска со тероризмот и дека дошле во Србија и да ги посетат пријателите.
– По сослушувањето и одредената проверка им беше наредено да ја напуштат Србија. Депортирање ќе се одржи што е можно поскоро – изјави изворот за информер.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1