Српскиот суд осуди човек за убиство на бубамара


„ПОМОШ, СОСЕДОТ ТУКУШТО УБИ БУБАМАРА“.

Претседателот на Судот за прекршоци во Белград, Милан Мариновиќ објаснил дека овој суд во првите 9 месеци на 2014 година имал 180.000 предмети, а во тој период биле решени речиси половина од нив.bubamara

Како најбизарна пресуда во тој период, Мариновиќ ја одвоил “паричната казна за убиство на бубамара“.

-По законот за добробит на животните, бубамарата е заштитена врста. Човекот ја убил и морал да одговара за тоа. Не ме прешувајте за детали, јас не судев на тој случај. Имавме ситуација да донесат човек поради обвинение за бребрзо возење. На крај се докажа дека знакот за ограничување на брзината бил излепен со плакати за концерт на некоја естрадна ѕвезда, објаснува Мариновиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1