Стан живо џабе – само 60 милиони долари


Во финансиски центар во јужниот дел на Кина се продаде стан од 620 квадратни метри за 60 милиони долари, што е рекорд за имот во овој дел на светот.

Станот се наоѓа на едно крајбрежје во Викторија Пик во Хонг Конг, купувачот е непознат. Внатрешниот ентериер го правеше познатиот архитект Френк Гери.

Договорот за продажба се склучи по само девет дена по објавувањето на продажбата на станот.
цената на недвижностите во Хонг Конг кои скокнаа речиси двојно се објаснува поради екстремно ниските даночни стапки и приливот на богатите кинези од континенталниот дел на земјата.

Андријана Станојовска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1