Статусот на Груевски на Фејс


„Денес Република Унгарија, земја членка на ЕУ и НАТО, одговори позитивно на моето претходно поднесено барање за добивање политички азил заради политички прогон во Република Македонија“, напиша Груевски.

Во долгата објава на социјалната мрежа, осудениот Груевски наведува што напишал во барањето за азил, со тврдења дека избегал за да го заштити својот живот од, како што вели, бројните закани кои му биле упатени.

Тој потврди дека се повикал на аболицијата на претседателот Ѓорге Иванов и на мислењето на Комисијата за заштита од дискриминација која донесе одлука дека Груевски бил дискриминиран од судијката Добрила Кацарска и од Основниот суд Скопје 1.

Ова е прва објава на Фејсбук страницата на Груевски по 13 ноември, кога напиша дека е во Будимпешта и дека поднел барање за азил од унгарските власти.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1