Сте чуле ли за „Рачна диета“ – најбрз и најсигурен начин за слабеење (Фото)


Рачната диета покажува како и колку точно одредени видови храна треба да се јадат, а многу е веројатно дека таа количина е многу помала отколку што мислите.

Експертите велат дека неконтролирано јадење и големите порции се една од главните причини за дебелеење. На пример, една порција месо не треба да е поголема од дланката , износот на тестенини мора да биде помала од стегната тупаница.

2rucna-dijetaКога станува збор за путер , максималниот износ кои ќе се стави парче леб треба да е количини колку на врвот на прстот ( види слика).

Едно парче сирење треба да биде како два прста, а путер од кикирики , како на горниот дел на палецот.

Пред десет години истражувачите предупредуваа дека порциите стануваат се поголеми , а исто така се зголемува и бројот на дебели луѓе .

” Не сте свесни дека мала лажичка путер (доволно за тенок слој на лебот ) пример има 37 калории – една голема лажица има три пати повеќе ( 111 калории) .

” Ставете сос на салата, но дадете предност на оцет , наместо на масло. Кафена лажичка масло е 35 , голема 135 калории. една екстра лажица масло секој ден ќе ви донесе 6 килограми вишок за 1 година. ”

“Не засладувајте го чајот и кафети. Дали пиете многу слатко кафе , отстранете 2 лажици шеќер три пати на ден , тоа ќе биде за една година помалку 37.000 калории! ”

” Јадете сладолед од време на време , но само по една топка . Уживајте во ореви и јаткасти плодови, но запрете на неколку парчиња. ”

Палачинка треба да биде со големина на CD,  мајонез на пример треба да јадете количински колку еден покер чип .

Чоколадо не треба да биде поголемо од пакетче конец за заби.

2rucna-dijeta

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1