Стивен Хокинг почива покрај Њутон и Дарвин


Урната со пепелот на астрофизичарот Стивен Хокинг денеска е положена покрај гробовите на научниците Исак Њутн и Чарлс Дарвин во лондонската Вестминтерска опатија. Снимката на неговиот компјутерски синтетизиран глас е испратена во вселената.

На церемонијата во Вестминстер , покрај членовите на семејството на Хокинг присуствуваа и околу илјада луѓе , кои до таму дојдоа по натпреварот за влезници , на кој се пријавија 25 000 , а добитниците се извлечени со ждрепка.

Погребната церемонија на еден од најценетите научници на нашето време , кој почина на 14 март во 77 година , беше одржана на 31 март во црквата Света Марија во Кембриџ.

Покрај врвните научници , неговите соработници , јавните личности , актери и пејачи , на церемониајата во Вестминстер имаше и група хендикепирани студенти кои користат иста технологија за комуницирање како и Хокинг. Неговата шестминутна порака преку компјутерски синхронизираниот глас , искомбиниран со музика на композиторот Вангелис , Европската вселенска агенција ја испрати во вселената , односно кон црната дупка 1А 0620-00, која е најблиску до Земјата.

Хокинг светската слава ја стекна токму преку истражувањето на црните дупки и теоријата на релативноста , но на 22 годишна возраст му била откриена амфиотска латерална склероза , па така поголемиот дел од животот го помина во количка.

Неговиот најголем сон бил да отпатува во вселената.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1