Светот во паника: Земјата ќе потоне во мрак за две недели


Американските научници предупредија дека нe очекува вселенски феномен кој ќе ja потопи Земјата во 15-дневен мрак.

mesecina zatemnuvanje krvavaПочетокот ќе биде на 15 ноември 2015 година, објави онлајн таблоидот newswatch33.com. Според информациите, феноменот е предвиден од Чарлс Болден, шеф на Националната управа за воздухопловство и истражување на вселената кон НАСА. Феноменот ќе биде проследен од т.н. “паралелизам” меѓу Венера и Јупитер.

Како резултат на негопланетите ќе бидат поделени само од еден степен. Тогаш Венера ќе почне да се движи кон југозападниот дел на Јупитер и да свети 10 пати посветло од него. Сјајот на Венера се очекува да ги загрее гасовите на Јупитер и да предизвика реакција, која ќе доведе до отцепување на огромни количества водород. Токму тој ќе предизвика експлозија на Сонцето, а температурата на нашата ѕвезда ќе достигне до 9 000 степени.

За да се надминат последиците, Сонцето ќе започне да го засилува емитувањето и токму високата температура ќе ја доведе нашата ѕвезда до сина нијанса, што пак ќе ја намали светлината со која таа зрачи. Се очекува оваа состојба на Сонцето да трае две недели. Според цитираниот сајт токму такви информации дал Чарлс Болден пред администрацијата на претседателот Барак Обама. Ситуацијата сепак нема да биде катастрофална за нашата планета, туку само ќе треба да го преживееме периодот како жителите на Алјаска во зима. НАСА била категорична дека нема да има опасни последици за животот.

 

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1