Тачи: Ќе забраниме во Чаир да се пее „Македонско девојче“


Со радикален говор лидерот на ДПА, Мендух Тачи денеска во Универзалната сала ги промовирал кандидатите за градоначалници на ДПА, објави МКД.мк.

 

Спорет порталот прес 24, говорот на Тачи бил полн со национализам, напади кон владејачката ДУИ, а и потенцирал дека доколку дојдат на власт, нема да дозволат да се инвестира само во општини каде што живеат Македонци.

„Во Чаир ќе забраниме да се пее „Македонско девојче“ а албанското знаме никогаш нема да биде помало од македонското“. Изјавил Тачи од говорницата

ОБНОВЕНО – по пишувањата на медиумите следело и појаснување од мкд.мк дека изјавата дадена на конвенцијата не ја дал Тачи туку, пратеникот од неговата партија. Изјавата дека во Чаир нема да се пее „Македонско девојче“ ја дал Беким Фазлиу, кандидат за градоначалник на Скопје од ДПА.

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1