Tag Archives: covek

До 2030 ќе биде произведен првиот робот што ќе размислува како човек

Човекот кого го нарекуваат „врвна машина за размислување“ Рај Курцвел предвидува дека до 2030 година нанороботи ќе чуваат човечки органи а како резултат на тоа целата популација ќе биде поздрава и попаметна.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Погледнете го најбрзиот човек на дело!

15 ноти во секунда се доволни за светска титула! Виолинистот Бен Ли, композицијата „Бумбаров лет“ ја отсвири со брзина од 15 ноти во секунда па затоа ја доби ласкавата титула набрзиот човек на планетата.

______________________________________________________________________________________________________

Го киднапирале зошто личи на „Садам“ за да снимаат порнич

Еѓипјанин кој личел на Садам Хусеин доживеа бизарен инцидент. Мохамед Бишр од Александрија со години доживува непријатности заради неговиот речиси идентичен изглед, кој потсетува на поранешниот ирачки диктатор.

______________________________________________________________________________________________________

Најстариот жител на светот го прослави својот 116 –ти роденден

Жена од Џорџија, вчера го прослави нејзиниот 116 –ти роденден, со што стана најстариот жител на светот.

______________________________________________________________________________________________________

Човек – Степски волк ! Половина век во потполна самотија!

Фаустино Бариентос веќе 46 години живее во едно од најоддалечените делови на светот, длабоко во чилеанските планини, кај езерото „Охигис“.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1