Tag Archives: finska

Финска: Отворен ресторан во рудник

  Вечера за едно лице – од солен лосос, телешко месо  пита од јаболка заедно со пијалок и превоз до рудникот  чини 128 евра.

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Нов модерен спорт! Светско првенство во фрлање на мобилен телефон?!

Ова првенство датира уште од 2000 година, а како што тврдат организаторите, станува збор за модерен спорт кој ја комбинира филозофијата на рекреација и модерен дух.

______________________________________________________________________________________________________

Подгответе се за крах на еврото, предупредува финскиот министер Туомиоја!

Финска е поборник за опстанок на еврото, но можеби ЕУ би функционирала подобро без заедничката валута, порача шефот на финската дипломатија Ерки Туомиоја.

______________________________________________________________________________________________________

Како да постиш на рамазан ако сонцето не заоѓа – дилема на муслимани во Финска

Група муслимани кој живеат на северниот дел од Европа во градот Рованијем на северот на Финска имаат реален проблем за големиот верски празник Рамазан. Како да постат од изгрејсонце до зајдисонце кога во овој период од годината таму сонцето не заоѓа.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1