Tag Archives: godisnina

СЕЌАВАЊЕ – Продолжи Тоше да пееш, на небото, придружуван од ангелите

16 октомври 2007 – утро – прав пат како пушка, на места малку магловит, 6 часот и 30 минути, се разденува – почнува да се раѓа новиот ден. Последен ден за една од најголемите балкански ѕвезди. Последен ден за човекот коj сите не потсети како е да се биде ЧОВЕК.

______________________________________________________________________________________________________

11 години од терористичките напади на кулите близначки во САД – Видео

11 септември 2001 Терористичка група од 19 лица, со четири киднапирани патнички авиони полни со гориво, се урнаа во кулите-близначки на Светскиот трговски центар во Њујорк и во зградата на Пентагон близу до Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Се продава колата на Џемс Бонд ама и неговите сини гаќи

На големата аукција по повод 50 години од Бонд филмовите главна ѕвезда е автомобилот на агентот 007 “Астон Мартин” DBS V12 купе, кој се појави во филмот “Quantum of Solace”

______________________________________________________________________________________________________

Јапонија одбележува 67 години од Хирошима

Јапонија денеска ја одбележува 67-годишнината од првиот нуклеарен напад на светот. Над 50 илјади луѓе се собраа во Меморијалниот центар во Хирошима, близу епицентарот на експлозијата во 1945 година, за време на Втората светска војна, за да им оддадат почит на 140-те илјади загинати.

______________________________________________________________________________________________________

Тресење, татнеж, лелеци – 20 секунди го претворија Скопје во пепел – Што се загуби градот во земјотресот

Скопје – 26 јули 1963i година – топло јулското утро меѓу 35 и 40 степени – 5 часот и 17 минути, тресење и татнеж.

______________________________________________________________________________________________________

КРАЈ НА ЕДЕН ОЧЕКУВАН КРАЈ – Amy Winehouse

По повод годишнината од смртта на Amy Winehouse.Текст објавен на овој ден минатата година. Автор  Disko Selektor – Dragan B.Kostic

______________________________________________________________________________________________________

Една година од нападот на Брејвик – Норвешка во црно

Норвешка обоена во црно. Навршува една година од бомбашкиот напад на владините згради во Осло и масовното убиство на островот Утоја. 77 лица на 22 јули 2011 година го загубија својот живот во нападот на екстремистот Андреас Брејвик.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1