Archive by Author

Две години по терористичкиот напад на Брејвик

Две години по најстрашниот терористички напад во поновата норвешка историја. Две години по грозоморниот напад на Андерс Бехринг Брејвик, во кој животот го загубија вкупно 77 лица од кои 69 тијнеџери учесници на летен камп на островот Утоја. Уште од утро, улиците полека се полнеа со црвени рози во знак на поддршка на семејствата на […]

______________________________________________________________________________________________________

Норвешка го прослави својот 199 роденден!

Дека 17ти Мај е најважниот ден за Норвешка потврди денешниот ден и денешната неколкучасовна прослава низ целата земја. Главниот град на Кралството Норвешка, Осло, беше обоен во боите на норвешкото знаме, а милиони норвежани и многубројни туристи излегоа низ улиците на градот за да го прослават роденденот на Норвешка. Кралското семејство излезе на балконот на […]

______________________________________________________________________________________________________

Затворени продавници, празни паркови, преполни улици- огромен собир и парада – 1ви Мај во Осло

Под паролата “Одбрана на академските права- не за буржоаска влада”, Работничката партија во Норвешка на чело со лидерот и истовремено премиер на Норвешка, Јанс Столтемберг, како и многубројни други организации денеска го одбележаа 1ви Мај- Меѓународниот ден на трудот. Народот кој секој сончев зрак и слободен ден го користи за скара во најблискиот парк, денешниот […]

______________________________________________________________________________________________________

ЕУ ја зема Нобеловата награда за мир – во Осло протест

Со голема свеченост денеска и официјално Нобеловата награда за мир беше предадена во рацете на претседателот на Европскиот парламент Мартин Шулц.

______________________________________________________________________________________________________

Сара Џесика Паркер и Џерард Батлер домаќини на концертот за Нобеловата награда за мир

18 години по ред, прославата на добитниците на Нобеловата награда за мир продолжува следниот ден на голем концерт во чест на лауреатот. Така ќе биде и оваа година. 

______________________________________________________________________________________________________

Осло се подготвува за грандиозно доделување на Нобеловата награда за мир

На само 3 дена до големата церемонија, во главниот град на Норвешка веќе може да се почувствува свечената атмосфера надополнета со сјајот на божиќните светилки.

______________________________________________________________________________________________________

Етиопјанците го прославија Пронаоѓањето на Светиот Крст – Фото

Милиони туристи и уште повеќе Етиопјанци присуствуваа на големата прослава на верскиот празник Маскал.

______________________________________________________________________________________________________

Игор Митровиќ препорачува- Turn up the radio

Игор Митровиќ неодамна го промовираше видео записот за нeговата последна песна “Summer stereo”, но не престанува со работа. Најавува дует со позната македонска пејачка и забрзано работи во подоготовка на првиот албум. Не му пречат скопските горештини и ужива во топлото време, а би сакал да отиде на одмор во Бора Бора.

______________________________________________________________________________________________________

Паника и евакуација – лажна закана за бомба во Американската амбасада во Осло

Претпладневна узбуна во Осло. Американската амбасада во главниот град на Норвешка денеска извести за закана со бомба. Евакуацијата започна во 11.22ч кога жителите на околните згради беа замолени да се оддалечат од местото.

______________________________________________________________________________________________________

Интервју: Eye cue – рок ен рол, смели текстови, луди спотови

Неодолив рок ен рол ритам надополнет со смели текстови, но и со луди и некогаш контроверзни идеи за видео записите на нивните теми, бендот Eye cue е екипата која изминативе неколку години го добива заслуженото внимание од балканската публика.

______________________________________________________________________________________________________

Една година од нападот на Брејвик – Норвешка во црно

Норвешка обоена во црно. Навршува една година од бомбашкиот напад на владините згради во Осло и масовното убиство на островот Утоја. 77 лица на 22 јули 2011 година го загубија својот живот во нападот на екстремистот Андреас Брејвик.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1