Tag Archives: kuba

Фидел Кастро умира? (пак) – тврдат дека доживеал мозочен удар и е критично

Fidel Castro доживеал голем мозочен удар и е во многу критична состојба. Според ТМЗ и светските медиуми 86 годишниот поранешен лидеr на Куба едвај јадел, зборувал и не препознавал луѓе.

______________________________________________________________________________________________________

Куба ја искорени неухранетоста кај децата – како?

Фондот на соединети нации за деца (УНИЦЕФ) објави дека Куба е единствена зејма од Латинска Америка и Карибите која ја елиминирала неухранетоста кај децата, благодарение на напорите на власта во Хавана да ја подобрат исхраната кај најзагозените групи.

______________________________________________________________________________________________________

Нов обид на“супер бабата“ ќе плива од Куба до Флорида без заштитен кафез од ајкули!

Упорната Американка Диана Ниад по четврти пат се обидува да биде првата личност што препливала од Куба до Соединетите држави без заштитен кафез од ајкули.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1