Tag Archives: kukji

Поплавени објекти од обилните дождови во Струмица (Фото)

Обилните дождови кои од синоќа го зафатија Струмичкиот регион предизвика поплава во градот Струмица, покрај поројот од “Крушевска Република“. Поплавени се улици, станбени објекти, подруми кај улиците “Браќа Минкови“ и Максим Горки“.

______________________________________________________________________________________________________

Куќите во иднина ќе го менувале обликот за да преживеат земјотрес

Како би изгледале нашите домови во иднина? Замислете го вашиот дом да биде изграден од еластичен материјал и при секој земјотрес, ѕидовите да се поместуваат заедно со земјата.

______________________________________________________________________________________________________

Се урна потпорниот ѕид на Водно – 10 семејства евакуирани

По лизгањето на земјиштето кое резултираше со комплетно оштетување на потпорниот зид на Водно десетината семејства кои беа евакуирани. 10 метарскиот ѕид се урнал денеска околу 13 часот и паднал врз две згради на улицата Салвадор Аљенде.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1