Tag Archives: novinari

ЗНМ најави кривични за вчерашната репресија врз новинарите во Собранието

Собраниската прес служба на вчерашните снимки на кои се гледа како собраниското обезбедување со сила ги изнесува новинарите видела дека немало никаква употреба на сила и дека новинарите биле замолени да излезат.

______________________________________________________________________________________________________

Новинарите VS Тв газдите – добиен 1 случај за нелегални откази во 24 вести (Видео)

Пред повеќе од 1 година околу 15-сетина новинари од Тв 24 Вести беа избркани од работа, (речиси комплетниот стартен тим на телевизијата) во период од само 2-3 месеци.Нивната голгота наидуваше на многу сопки и од институциите и од колегите новинари, затоа одлучија и јавно да проговорат, а покренати беа и неколку тужби за нелегалните откази. […]

______________________________________________________________________________________________________

Сакаме да играме со луди луѓе за кошарка како Македонците – вака нема конкуренција – Американците ја сакаат Македонија на Олимпијада

Американските спортски новинари биле имресионирани од фантастичната прослава и дочекот на македонските кошаркари на плоштадот Македонија, па преку своите текстови, сугерираат до Меѓународниот олимписки комитет да се зголеми бројот на учесници за наредните олимписки игри.

______________________________________________________________________________________________________

Уште еден атак врз новинарите – избркани 3 новинари од Канал 5

Тројца новинари од спортската редакција на Канал 5, добија откази. Се работи за речиси комплетна чистка на спортската редакција на оваа телевизија.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1