Tag Archives: resen

Ресенчани во паника- Ако падне оџакот- готови сме!

Стариот оџак на туланата „Слога“ е опасност за ресенчани. Се ближи крајот и на третата деценија откако после изградбата на новата фабрика (која што веќе и таа од пред четири години не постои,а на нејзино место е изградена третата фабрика ,,Нова Слога”) старата фабрика за тули и ќерамиди Слога од Ресен,престана да работи.

______________________________________________________________________________________________________

Тарабунов избегна смрт – возачот задремал на волан – запали свеќа во црква

Познатиот пеач Александар Тарабунов – Тара за влакно избегнал смрт откако враќајќи се од концерт во Ресен, возачот задремал на волан.

______________________________________________________________________________________________________

Првата жена докторка на Балканот била од Ресен

Под наслов „Ресен“ – монографија за овој убав град, со богата традиција, во авторство на ресенчанецот Блаже Котларовски.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Пожар во „Агроплод“ Ресен – целосно изгореа 3 возила и магацин

Во пожар кој утринава ја зафатил фабриката Агроплод во Ресен изгорен магацин и 3 возила.

______________________________________________________________________________________________________

Сообраќајка на патот Битола – Ресен, загина жена, две лица се повредени

Вчера на полноќ, на патниот правец Ресен-Битола, во близина на местото викано Ротинска крстосница во сообраќајна несреќа животот го загуби едно лице а две се повредени.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1