Tag Archives: s2

Од понеделник вакцинирање на деца од 12 до 16 години со Фајзер

На денешната прес конференција министерот за здравство Венко Филипче рече дека ќе се дозволи вакцинирање на деца од 12 до 16 годишна возраст со вакцината на Фајзер. Покрај најавата дека од понеделник започнува теренската вакцинација ве информирам дека ќе се дозволи и вакцинирање на деца од 12 до 16 години со вакцината на Фајзер којашто […]

______________________________________________________________________________________________________

Истражувањe: Комбинација на АстраЗенека и Фајзер произведува најдобaр одговор на Т- клетките

Доза на вакцината „АстраЗенека“, надополнета со втора доза на „Фајзер“, ги произведува најдобрите одговори на Т-клетките, како и подобар одговор на антителата, покажа најновото истражување на Универзитетот Оксфорд. Примањето мешани вакцини, кога вакцината „Фајзер“ против Ковид-19 се дава четири недели по имунизацијата со „АстраЗенека“ ќе произведе подобар имунолошки одговор од втората доза на вакцината „АстраЗенека“, […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонија може повеќе, одиме на победа со Украина

Македонската фудбалска репрезентација е поразена со 3-1 од Австрија на стартот од ЕП . Австријците први го отворија резултатот со погодокот на Лајнер по една добро изработена акција. Но не за долго откако по грешка на противничката одбрана, Горан Пандев го израмни резултатот на 1-1. Горан Пандев го постигна првиот погодок за Македонија на едно […]

______________________________________________________________________________________________________

Ниту еден починат од Ковид-19 првпат по 10 месеци, 8 градови без активни случаи

Нема ниту еден починат ковид-пациент во претходното деноноќие, првпат по 10 месеци, а регистрирани се и само осум новозаразени од 3068 тестирања и девет оздравени. Министерот за здравство Венко Филипче вели дека ова е мала победа, која влева надеж, но, апелира да се почитуваат мерките за заштита. – Првпат по 2 септември 2020, денеска не […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонските навивачи добија забрана за патување во Холандија

Македонските навивачи нема да можат да патуваат во Амстердам за да ја бодрат нашата репрезентација, ова го потврди и амбасадата на Холандија во Македонија. Навивачите кои добија карти за дуелот меѓу Холандија и Македонија нема да можат да ги искористат, затоа што нашата земја се уште е на листата на држави за кои е забранет […]

______________________________________________________________________________________________________

ЗАЧУКА НОВОТО СРЦЕ НА 32-ГОДИШНА ПАЦИЕНТКА ОД ПОЧИНАТА ДАРИТЕЛКА НА ВОЗРАСТ ОД 40 ГОДИНИ

Успешно заврши третата трансплантација на срце во земјава од почината 40-годишна дарителка, чие семејство дозволи да бидат пресадени и нејзините бубрези. Подоцна во текот на денот ќе бидат извршени и трансплантациите на бубрезите кај друг пациент. Срцето на почнатата дарителка почна да чука кај 32-годишна пациентка во 11.30 часот утринава, по петчасовна сложена операција на […]

______________________________________________________________________________________________________

Лажниот масер од Белград заврши зад решетки: Се преправал дека е хирург и правел пластични операции

Дваесет и тригодишен масер од Батајница кај Белград, кој со години држел „елитна“ ординација за пластична хирургија е уапсен по неколкунеделна полициска потрага, откако десетици жени се пожалија на здравствени проблеми како последица на неговите неуспешни и нестручно изведени операции. Српските власти ги уапсија лажниот хирург Сава Кнежевиќ и неговата мајка Данијела кои во нерегистрирана […]

______________________________________________________________________________________________________

Филипче: Од 1 јуни е можно укинување на обврската за носење на маски на отворено

Можно е од 1 јуни да биде укината мерката за задолжително носење на маски на отворено, за што ќе одлучува Комисијата за заштита од заразни болести на состанок идната недела. Ова го изјави министерот за здравство Венко Филипче за ТВ21, кој најави дека наредната недела Комисијата ќе одлучува какви мерки за заштита од ковид-19 ќе бидат […]

______________________________________________________________________________________________________

Косово одби да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Основниот суд во Приштина го одби барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на Африм Исмаиловиќ, осуден во случајот „Монструм“. Во меѓувреме, скопскиот Кривичен суд на 23 февруари оваа година го осуди Алил Демири на доживотен затвор, како и браќата Агим и Африм Исмаиловиќ, обвинети за петкратното убиство кај Смилковското езеро. Останатите двајца […]

______________________________________________________________________________________________________

СОБРАНИЕТО ГО УСВОИ 5-ОТ ПАКЕТ МЕРКИ, ГЛАСАА И ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ВО СКАФАНДЕРИ ПОЗИТИВНИ НА КОРОНАВИРУС

Собранието денеска ги изгласа трите закони од петтиот пакет економски мерки за помош на граѓаните и фирмите погодени од пандемијата на ковид-19. „За“ гласаа 113 пратеници, вклучувајќи ја и опозицијата, како и двајца пратеници од мнозинството кои дојдоа во скафандери и гласаа од посебна просторија, бидејќи се позитивни на коронавирус. Станува збор за Законот за […]

______________________________________________________________________________________________________

Момчето кое го доби срцето на почината Верица се виде со семејстсвото

Семејството на младиот Иле врз кого ноќеска беше извршена успешна трансплантација на срце, изрази сочувство и огромна благодардност до семејстсвото на починатата Верица Белчовска, без чиј хуман гест, животот на Иле немаше да може да биде спасен, пренесува Досие.мк. „Најпрво од сѐ, сакаме на семејството на младата Верица Белчовска да му изразиме сочуство за големата […]

______________________________________________________________________________________________________

Докторите се поклонија пред девојката чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи

На Клиниката за кардиохирургија ноќеска беше извршена втората трансплантација на срце во Македонија. Станува збор за 22-годишно момче кое доби срце од почината млада девојка. Министерот за здравство, Венко Филипче, објави фотографија, која ја нарече историска, а на која докторите ѝ се поклонуваат на девојката чие семејство одлучи да ги донира нејзините органи. „Историска фотографија, […]

______________________________________________________________________________________________________

За ревакцинација на граѓаните кои се вакцинираа со АстраЗенека во Србија дополнително ќе се одлучува

Во денешната изјава за медиуми министерот д-р Венко Филипче информираше дека за сите граѓани кои ја примија вакцината на Астра Зенека во Србија, доколку почувствуваат некакви симптоми најдобро е да се јават на контола и преглед кај лекар, а за ревакцинацијата на овие лица дополнително ќе се одлучува врз основа на насоките од националните светски […]

______________________________________________________________________________________________________

Издадени 215 пасоши со лажен идентитет – 9 уапсени во случајот „Мафија“

На денешната вонредна прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски соопшти дека кривични пријави добиле 10 лица а 9 лица се уапсени во случајот „Мафија“. Вработени во управните служби на МВР ја злоупотребиле службената положба издавајќи македонски лични документи и патни исправи на странски државјани, информираше на денешната вонредна прес конференција министерот за внатрешни работи […]

______________________________________________________________________________________________________

Уапсени се десетина полициски службеници за фалсификување лични документи

Во голема полициска акција, според информации од МВР уапсени се десетина полициски службеници кои биле дел од ланец за фалсификување на патни исправи и лични документи. Високи извори од МВР посочуваат дека акцијата се спроведува по повеќе од една година истрага и документирање на работата на криминалната група. Покрај МВР во акцијата се вклучени и […]

______________________________________________________________________________________________________

Пописот се одложува за септември, локалните избори за втората половина на октомври

Лидерот на СДСМ и премиер Зоран Заев и лидерот на опозиционата ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски по хармоничната средба денеска во Клубот на пратеници, се договориле Пописот на населението и домаќинствата поради екот на пандемијата, од април да се одложи за септември. Дотогаш ќе си тече едидентирањето на нашите иселеници низ светот. Се согласивме дека откако процесот […]

______________________________________________________________________________________________________

Докиќ: Треба да се практикува носење две маски на лицето

Потребно е за еден степен да се зголеми заштитата од коронавирусот, бидејќи новиот сој забрзано се шири и луѓето можат многу полесно да се заразат, рече директорот на Клиниката за пулмологија, Дејан Докиќ. – Новиот сој на коронавирусот се шири полесно оти има мутација на протеинот. Ова настанува кај неколку мутации и постојат повеќе агресивни […]

______________________________________________________________________________________________________

Македонски државјани ќе се вакцинираат со АстраЗенека викендов во Србија

На Белградскиот саем во тек е вакцинација на голем број странски државјани кои се имаат пријавено преку системот е-Управа, од кои најмногу има државјани на Босна и Херцеговина и Црна Гора. Како што јави дописникот на МИА од Белград, викендов на Белградскиот саем се очекува вакцинација и на огромно мнозинство македонски државјани. Според информациите од […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1