Tag Archives: toploten

43 степени во Македонија – чувајте се од сонцето – ув индекс 10 денеска

Македонија од денес е под влијание на тoплотен бран, кој ке услови екстремно високи дневни температури кои ке се движат од 30°C до 43°C, и висока вредност на ув индексот 10.

______________________________________________________________________________________________________

Утре топлотен бран од жолта фаза

Територијата на цела држава утре ќе биде зафатена од топлотен бран од жолат или „Алерт“ фаза, информираат од Министерството за здравство.

______________________________________________________________________________________________________

6 Начини да ја победите горештината

Високите температури се составен дел од летото. Бидејќи честопати се наоѓате во ситуација да не знаете што со себе и како да се разладите, ви предлагаме и ви препорачуваме неколку начини со кои ќе се чувствувате посвежо и подобро.

______________________________________________________________________________________________________

Светот гори !! мапа

  Оваа фотографија ги прикажува температурите во светот. Снимката е за денешниот ден и јасно се гледа кои делови од светот се зафатени со топлотниот бран.

______________________________________________________________________________________________________

Работа на жешко нема и точка – казнети 25 фирми чии работници работеле

Само во текот на вчерашниот ден биле поделени 25 казни ,, забрана за вршење дејност,, на фирмите кој не ги почитувале препораките за топлотниот бран.

______________________________________________________________________________________________________

Сончаница, изгореници, топлотен удар – Сонцето има заби!!

Топлото време освен што е неподносливо – ве прави мрзеливи, безволни, уморни, носи и реални ризици за здравјето. Сонцето ув индексот се се поштетни за човекот.

______________________________________________________________________________________________________

Алерт 1 – Македонија е во жолтата топлотна фаза – лекарите на готовс

Министерството за здравство алармира – утре се очекува топлотен бран со ниво на алерт 1, односно жолтата фаза – подготвеност. Во оваа ,,жолта,, фаза веќе постои потенцијална опасност по здравјето на луѓето.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1