Tag Archives: umetnik

Титула ,,Национален уметник на Македонија,, за Милчо Манчевски

Претседателот Ѓорге Иванов денеска на сценаристот и режисер, Милчо Манчевски, ќе му ја додели титулата „Национален уметник на Република Македонија“.

______________________________________________________________________________________________________

Фото: Се дрогирал со различни дроги и сликал – еве која дрога каква слика дала

Брајан Сандерс со експеримент дошол до неверојатно откритие: во зависност од дрогата што ја користел, се менувал неговиот сликарски стил, комбинација на боја, форми и облици…

______________________________________________________________________________________________________

Видео: Ја нацртал панорамата на Менхетен со едната рака, додека со другата го снимал на iPod

Лондонскиот уметник Патрик Вејл, стана интернет сензација откако на Јутјуб се појави видео снимка на која се гледа како го скицирал Менхетен со врвот на Емапајр стејт билдинг.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1