Талибанците се закануваат-ќе го убиеме принцот Хари


Ќе направиме се за да го убиеме принцот Хари и останатите членови на британските сили, се заканил еден од талибанците.Во текот на негоивот ангажман во Авганиста, принцот хари беше задолжен за усмерувње на авионите кои со бомби ги гаѓале талибанските скривници во Хелменд.

 

Талибанците сакаат да го убијат принцот кој всушност беше по втор пат на мисија во Авганистан.

“ќе направиме се што треба за да го убиеме принцот Хари и останатите членови на британските сили чија база е во Хелменд, јужна провинција во Авганистан која се смета за сривалиште на талибанците, изјавил престваник од талибанците.

Тој додал дека талибаните не намераваат да го киднапираат принцот Хари, туку да го убијат и дека имаат многу важен план за негов напад

Хари кој е пилот на хеликоптер апач, пристигнал минатата недела во главната британска база во бастион во Авганистанската порвинција Хелманд за да учествува во борбената мисија против талибанците.

27 годишниот принц втор пат е распореден во Авганистан. Во 2007 и 2008 година тој поминал десет недели таму. Тогап бил задолжен зза усмерување на авионите кој пак ги бобардирале талибанците.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1